Counter-Strike: Global Offensive – Wymagania oraz Opis

Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive – Wymagania oraz Opis

Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) to kontynuucja znanej wszystkim gry Counter Strike. Jedną z najbardziej znanych był CS 1.6, a zaraz po nim CS:Source, które na pewno wzbudzily wiele kontrowersji i zrzeszyły sobie bardzo duże grono osób, które do teraz spędza sporo czasu na serwerach społecznościowych (publicznych). Sama gra została całkowicie odświeżona i skupiono się teraz głównie na rozgrywkach drużynowych, a nie tylko na grze FFA (Free for all), stąd powstał nowy system rankingowy, o którym opowiadałem w dalszej części artykułu. Chciałbym też na początku zaprosić Was na forum cs go, którego jestem właścicielem. Znajdziecie tam takie mody jak Cod mod, only dd2, jb dm oraz diablo csgo.

CS:GO został całkowicie zmieniony, a jego elementy rozbudowane. Chodzi tutaj przede wszystkim o mapy, bronie, postaci, które zostały stworzone od nowa, tak by były jeszcze bardziej realistyczne. To nie koniec zmian, ponieważ Valve przygotowało jeszcze nowe tryby, takie jak

 • Classic Casual, czyli tzn klasyczny uproszczony. Jest to tryb znany z poprzednich wersji, polegajacy na wykonywaniu określonych zadań, takich jak podłożenie bomby, rozbrojenie jej, pilnowanie bombsite, ratowanie zakładników, pilnowanie ich, itd. Wszystko zgodne jest z danym przedrostkiem mapy, de_ (mapy z paką), cs_ (mapy z zakładnikami)
  Charakterystyczne dla tego trybu jest to, że na start otrzymujemy pancerz, został włączony FF (Friendly Fire), przenikanie przez przeciwników także zostało włączone.
 • Classic Competitive, czyli klasyczny turniejowy, to mod podobny do poprzedniego z tym, że gra opira sie na współpracy między graczami danej drużyny. Nie dostajemy tutaj na start żadnego pancerza, nie możemy też przenikać przez kolegów z drużyny, dostajemy mniej pieniędzy na start, a gra toczy się do 16 wygranych rund, lecz rozgrywane jest tylko 30 rund, a więc może wystąpić remis. 
 • Arms Race, to wyścig zbrojeń podobny do znanego trybu GunGame z cs 1.6. Polega on na zabijaniu przeciwników, dzięki czemu otrzymujemy nowe to bronie, lecz gdy zostaniemy zabici nożem, tracimy swoją broń i cofamy się do poprzedniej. Gra kończy się wtedy gdy dany gracz zdobędzie nóż i zabije nim przeciwnika, wtedy on zostaje zwycięzcą .
 • Demolition, to zwykła demolka, to połączenie klasycznego trybu z wyścigiem zbrojeń. Za zabójstw otrzymujemy broń, ale nie od razu, a dopiero w następnej rundzie, reszta nie odbiega od tamtych trybów.. Włączone zostało tutaj przenikanie przez graczy, ogień sojuszniczy został wyłączony, a sam mecz składa się 20 rund.
 • Deathmatch, czyli rozgrywka każdy na każdego. Polega on na tym, iż na start wybieramy sobie broń, kitórą możemy zmienić, a następnie zabijamy przeciwników, zdobywając za to punkty. Dodatkowe punkty można zdobyć, zabijając graczy daną bronią ukazaną na ekranie. Wygrywa gracz z największą ilością punktów. 

Gra pojawiła się nie tylko na system Windows, ale także na MAC oraz SteamOS + Linux, co w dzisiejszych czasach nie jest odkryciem, ale na pewno pomogło dojść jej do nowych odbiorców.

Wymagania gry Counter-Strike: Global Offensive

Krótko o wymaganiach gry, które nie są duże jak na dzisiejsze gry, ale jednak warto o nich wspomnieć, bo niestety, ale nie każdemu jeszcze w tych czasach może ona działać stabilnie. Przedstawię Wam minimalne wymagania do każdego z systemów.

Windows

System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10 
Pamięć: 2 GB RAM
Procesor: Core 2 Duo 2 GHz lub AMD Phenom X3 8750 bądź lepszy 
Karta graficzna: karta graficzna 256 MB lub więcej oraz oraz powinna być zgodna z DirectX 9 z obsługą Pixel Shader 3.0
Miejsce na dysku: Według twórców powinno się posiadać 15 GB wolnej przestrzeni na dysku

Mac OS X

System operacyjny: Mac OS X 10.6.6 lub wyższy
Procesor: Core Duo (2GHz lub wyzszy 
Pamięć: 2 GB RAM 
Karta graficzna: ATI Radeon HD 2400 lub lepsza – NVidia 8600M lub lepsza 
Miejsce na dysku: Tak jak poprzednio, 15 GB wolnej przestrzeni na dysku

SteamOS + Linux

System operacyjny: Ubuntu 12.04
Procesor: 64 bit Dual core lub AMD 2.8 GHz 
Pamięć: 4 GB RAM 
Karta graficzna: nVidia GeForce 8600/9600GT, ATI/AMD Radeon HD2600/3600 (Graphic Drivers: nVidia 310, AMD 12.11), OpenGL 2.1 
Miejsce na dysku: 15 GB wolnej przestrzeni na dysku
Karta dźwiękowa: OpenAL kompatybilny z kartą dźwiękową

 

Nowe bronie i wyposażenie

W grze Counter-Strike: Global Offensive pojawiły się nowe bronie takie jak

Zeus X27 – to paralizator dostępny w tym samym slocie co nóż. Można go kupić jednorazowo za 200$  i zabija on jednym uderzeniem, ale trzeba idealnie przycelować we wroga, który znajduje się tuż obok nas. Nie można go wyrzucać, a on sam posiada tylko jedno użycie, po którym jest od razu wyrzucany.

 Zeus X27

CZ75 Auto – pierwszy zautomatyzowany pistolet, który jest zamiennikiem dla Five-Seven (CT) oraz Tec-9 (TT). Kosztuje 500$, a jego magazynek zawiera 12/12 naboi. Jest to jedna z najczęściej aktualizowanych broni w CS:GO, ze względu na to, iż ciężko było ją dopasować do gry.

CZ75 Auto

Tec-9 – jest to tańsza i szybsza wersja Deagle, która zawiera 24/120 naboi. Jest to pisetol półautomatyczny, który możemy zaobserować dość często na turniejach, ponieważ wielu profesjonalnych graczy używa tej broni podczas ECO lub pierwszej rundy.

Tec-9

Rewolwer R8 – amerykański rewolwer jest znany wszystkim przede wszystkim z filmów western (dziki zachód, itd). Posiada 8/8 naboi, a jego koszt to 850$. Jest zamiennikiem znanego Deagle, ponieważ jego strzał zadaje sporo obrażeń i potrafi zabić przeciwnika po jednym strzale.

Rewolwer R8

MAG-7 – to broń posiadająca 5/32 naboi, z której korzystają tylko antyterroryści. Jest to zwykła strzelba, która kosztuje 1800$, lecz jej obrażenia nie są zbyt duże.

MAG-7

Obrzyn – strzelba przeznaczona dla terrorystów, zadająca więcej obrażeń. Kosztuje 1200$, a jej naboje równe są 7/32 co sprawia, lecz rozrzut broni jest dość spory, a szybkość porównywalna do MAG-7

Obrzyn

PP-Bizon – spory pistolet maszynowy posiadający aż 64/120 naboi, które dość często wykorzystują nowicjusze do gry na serwerach. Zadaje mało obrażeń, a rozrzut jest dość spory, lecz broń nadrabia sporą ilością amunicji i kosztem, bo kosztuje tylko 1400$.

PP-Bizon

Negev – karabin maszynowy posiadający wielki zapas amunicji (150/200) przeznaczony dla antyterrorystów jak i terrorystów. Kosztuje 5700$.

negev

Koktajl Mołotowa – kosztuje 400$ i może zostać zakupiony przez terrorystów. Po rzuceniu go podpala dany obszar, zadając przy tym dosć spore obrażenia.

Koktajl Mołotowa

Granat zapalający – to odpowiednik koktajlu mołotowa, przeznaczony dla anty terrorystów. Jego koszt to 600$ i nie różni się on niczym specjalnym od koktajlu.

Granat zapalający

Wabik – emituje dźwięk danej broni, pozwalajac na ujawnienie posiadanej broni przez gracza rzucającego go. Dźwięk wabika ukazuje wrogom dokładne położenie, ale rzuconego wabika, nie gracza, dzięki czemu można oszukać wroga.

Wabik

 

System rankingowy gry Counter-Strike: Global Offensive

W nowej wersji gry znajdziemy system rankingowy, opierajacy się na meczach (matchmaking), dzieki którym możemy zdobywać coraz to lepszą rangę, która ukazuje nasze umiejętności, albo naszych kolegów, którzy nas boost'owali.

Gramy w trybie turniejowym, a gra szuka nam przeciwników z podobnymi umiejętnościami do nas. Gra się 5 na 5 i można albo grać z losowymi osobami, albo zapraszając do gry znajomych ze STEAM. Do dyspozycji mamy daną pulę map, udostępnioną przez Valve i tylko na nich możemy grać matchmatkingi. Każda wygrana zbliża nas do awansu, a rangi mają za zadanie odzwierciedlić nasze umiejętności.

Spis rang od najgorszej do najlepszej (podam po angielsku, bo po polsku słabo to brzmi)

 1. Silver I – Srebro I
 2. Silver II – Srebro II
 3. Silver III – Srebro III
 4. Silver IV – Srebro IV
 5. Silver Elite – Elitarne srebro
 6. Silver Elite Master – Mistrzowskie elitarne srebro
 7. Gold Nova I – Złoty laur I
 8. Gold Nova II – Złoty laur II
 9. Gold Nova III – Złoty laur III
 10. Gold Nova Master – Mistrzowski złoty laur
 11. Master Guardian I – Mistrzowski obrońca I
 12. Master Guardian II – Mistrzowski obrońca II
 13. Master Guardian Elite – Elitarny mistrzowski obrońca
 14. Distinguished Master Guardian – Wybitny mistrzowski obrońca
 15. Legendary Eagle – Legendarny orzeł
 16. Legendary Eagle Master – Mistrzowski legendarny orzeł
 17. Supreme Master First Class – Mistrzowska pierwsza klasa
 18. The Global Elite – Elita światowa

rangi

 

Skórki do broni

Skórki do broni (skiny do broni) w cs go to nowość jaka zaszła i dzięki której gra zdobyła taką popularność.

W Counter-Strike: Global Offensive znajdziemy skiny do broni, które można zdobyć ze skrzynek, z samej gry lub po prostu kupując je na rynku. Są to modele tworzone głównie przez graczy, którzy za to otrzymują od Valve jakiś procent ze sprzedaży.

Uważam, że skiny w CS:GO strasznie pomogły tej grze się wybić, dzięki temu różnego rodzaju oficjalne turnieje, LAN oraz ESL zdobyły taką popularność. Uważam tak, ponieważ skórki umożliwiły graczom zarabianie wirtulanych pieniędzy na różnego rodzaju hazardach, które potem można było wymienić na realne pieniądze. Czy taki zabieg był dobry? Według mnie nie jest to dobre, ale nie ma co się oszukiwać, gdyby nie to, liczba graczy nigdy by nie była aż tak duża, a liczba eventów oraz turniejów byłaby strasznie mała, co doprowadziłoby do tego, iż gra i tak straciłaby na popularność.

 

Serwery publiczne

Tak jak w przypadku cs 1.6, tak i csgo ma możliwość tworzenia własnych serwerów publicznych lub prywatnych, które też są dość popularne. Wiele osób zamiast grać rankingi woli sobie pograć na normalnych serwerach, szukających ich wpisując w wyszukiwarce dane frazy, jak np: serwery cs go, albo korzystając z zakładki INTERNET, lecz pierwsza opcja jest o wiele lepsza, bo pozwala nam znaleźć polskie serwery.

Najpopularniejsze są mody typu 1vs1 oraz only dd2, ale nie brakuje też fanów Zombie Mod, bo i tutaj znajdziesz sporo zapełnionych serwerów.

Na koniec

Uważam, że gra Counter-Strike: Global Offensive jest dość dobra, ale jednak brakuje tego klimatu jak z poprzednika 1.6. Gracze tutaj są o wiele gorzej nastawieni do ludzi, cziterów nie brakuje, mimo iż jest to gra płatna, a sam sposób wykrywania takich oszustwó jest dość długi i dana osoba może zepsuć grę wielu osobom w tym czasie.

Wiele osób określa też te grę jako dobry kurs nauki rosyjskiego, ze względu na to, iż gra tutaj sporo rusków, którzy raczej nie zamierzają korzystać z innych języków takich jak angielski, ale to nie jedyna taka narodowość, bo polacy też niechętnie pomagają innym, korzystając z międzynarodoweog języka. Wolą posługiwać się swoim własnym, a najchętnie rzucać wulgaryzmami lub opowiadać co robili z matkami innych graczy i to w różnych językach. Chociaż w taki sposób pomagają innym graczom Counter-Strike: Global Offensive zrozumieć, to co mówią.

1 komentarz do “Counter-Strike: Global Offensive – Wymagania oraz Opis

Dodaj komentarz